۶ راه زیربنایی کنترل خشم

۶ راه  زیربنایی کنترل خشم

۶ راه کنترل خشم

 در مقاله راز ارتباط موثر به مهم ترین عامل در تأثیر گذاری ارتباطات اشاره شد. در حقیقت راز ارتباط موثر، شناخت خود و رفع نقایص درونی مونه! فرض کنید سطل زباله ای رو بخوایم با گل های زیبا و معطر، تزئین کنیم! آیا این کار امکان پذیره؟ اگه رفتار هامون رو زیر بنایی بررسی نکنیم و نقایص رو رفع نکنیم چطوری می تونیم با دیگران ارتباط خوبی بر قرار کنیم؟

بزرگترین مانع خودسازی، خشم و عصبانیته! بیماری درونی که با ۱۴ ویژگی خودشو نشون میده. اگه دوست داشتین با آثار بیرونی بیماری خشم آشنا بشید می تونید به مقاله راز ارتباط موثر سری بزنید.

البته به این نکته توجه داشته باشید که منظور من از خشم، افراط و تفریط در قوه غضبیه است که به صورت فطری در نهاد انسان ها وجود داره! طبیعتا اعتدال در غضب بسیار مطلوب و مورد نیازه و اون چیزی که باعث ایجاد مشکلات بسیاری شده زیاده روی و یا تفریط این نیروی فطری است.

خوب حالا چطور می تونیم مانع بزرگ خشم رو از سر راه خودسازی مون بر داریم و یک خونه خوب ارتباطی بسازیم؟ خونه ای که در اون، حالِ ارتباطاتمون با خود، خداوند و اطرافیان عالی باشه؟

یک خونه محکم باید زیر بنای محکمی داشته باشه. پس یک انسان حرفه ای و زیرک هم باید به دنبال ساخت یک زیربنای محکم و اصولی برای خونه ارتباطی اش  باشه تا به راحتی با هر تکون و طوفانی خونه اش نلرزه! موافقید؟

پس بریم سراغ راهکارهای پیشنهادی :

۱٫تذکر مقصد اعلی

http://bekhanbeman.com
مقصد اعلی

انسانی که در زندگی خودش مقصد والا و ارزشمندی رو انتخاب کرده و دائما در همه کارهاش، به هدف نهایی اش فکر می کنه، دیگه تو کوچه پس کوچه های فرعی گیر نمی افته و تمام تلاشش اینه که به اتوبان اصلی برسه! اگر هم جایی و یا در موقعیتی مقصدش یادش رفت و خشم و عصبانیت اومد سراغش، با خودآگاهی به خودش تذکر میده و یادآوری می کنه و از خودش ۳ تا سوال اساسی می پرسه: سوال اول: ببین حواست هست قراره به کجا برسی؟

سوال دوم: آیا این جرو بحث ها و این خشم و تندی ها تو رو به هدفت می رسونه؟

سوال سوم: پس باید چی کار کنی که دوباره بیفتی تو اتوبان اصلی؟

۲٫تغییر نگرش

http://bekhanbeman.com
تغییرنگرش

شما اگه عینک سیاه به چشمات زده باشی می تونی همه جا رو روشن و واضح ببینی؟

البته که نه! نگرش انسان هم همون عینکیه که باهاش دنیا رو می بینه و با دیگران ارتباط برقرار می کنه. وقتی باورت این باشه که دیگران می تونند تو رو عصبانی و خشم گین کنند و این مجوزیه که تو هم با خشم و پرخاش باهاشون برخورد کنی دیگه تلاش نمی کنی تا این مانع رو برطرف کنی!

وقتی نگرشت این باشه که من می تونم دیگران رو تغییر بدم و به خاطرش با خشم و غضب رفتار کنی، اونوقت  از دست  همه چیز و همه کس دلخور و رنجیده می شی! اما اگر این اصل رو قبول کنی که « من هیچ کسی رو نمی تونم تغییر بدم مگر اینکه خودش بخواهد!» حتما آرام تر و صبورانه تر رفتار خواهی کرد. پس سعی کنیم باورهای غلط و محدود کننده رو از ذهن و دلمون پاک کنیم و غبار از عینک  دیده هامون بزداییم.

۳٫مبارزه با خود محوری

آیا تا به حال به این پرسش  فکر کرده اید که بزرگترین دشمن انسان کیه؟

http://bekhanbeman.com
خودمحوری

شاید تعجب کنید اما باید اعتراف کنیم که بزرگترین دشمن انسان، خود اوست. انسانی که هه چیز رو برای خودش می خواهد اگر با مانعی بر سر راه خودخواهی اش مواجه بشه به راحتی به خودش اجازه میده تا با خشم و عصبانیت با دیگران رفتار کنه! دائم به دنبال اینه که خودش رو نشون بده و نظر دیگران رو جلب کنه حتی اگر خدا ناراضی باشه. و تا وقتی که خود محوری و خود خواهی در درون انسان حکومت کنه هر قدر هم که او لبخند بزنه و آداب معاشرت رو رعایت کنه، بالاخره این خود خواهی، به هر شکلی خودش رو نشون می ده؛ یا در غالب خشم و عصبانیت، یا در قالب حسادت، یا بدگمانی و سوء ظن، یا خبرچینی و بدگویی و …

۴٫خاموش کردن محرک ها

http://bekhanbeman.com
خاموشی محرک ها

راه دیگر مبارزه با خشم، خاموش کردن و از کار انداختن محرک هایی است که ما روخشمگین می کنه. هر انسانی به خوبی می دونه در چه شرایطی عصبانی می شه. چه مکانی می تونه مثل یک محرک، آتش خشم او رو شعله ور کنه. چه زمانی، چه اشخاصی و چه کلماتی! او رو به هم می ریزند و هر عاملی که فکرش رو مشغول می سازد. هر چه زمینه برای تحریک خشم کم تر شه، به تدریج اثر تحریک کنندگی هم کم رنگ تر می شه و بهتر قابل کنترل خواهد بود.

۵٫دوری از انسان های عصبانی

http://bekhanbeman.com
دوری از انسان های عصبانی

شخصی که بیماره سعی می کنه در طول دوران درمان علاوه بر مصرف دارو استراحت کنه و با دیگران کمتر ارتباط داشته باشه! چون این دوران اهمیت خاصی دارن و کوچک ترین برخوری می تونه به بدن ضعیف بیمار آسیب برسونه! پس چه بهتر که در دوران مبارزه با خشم، این نکته رو رعایت کنیم و تا حد ممکن با افرادی که خودشون بیماری خشم و غضب رو دارن ارتباط نداشته باشیم تا دوباره این بیماری به ما هم سرایت نکنه!

۶٫هم نشینی با انسان های صبور و خودساخته

حتما این جمله رو شنیده اید که میگن

« مجاورت مشابهت میاره!»

این جمله میتونه یکی از راه های  درمان خشم باشه! هر قدر که آدم با انسان های صبور و خودساخته بیشتر معاشرت داشته باشه نخودآگاه تحت تاثیر خوبی ای اونا قرار میگیره و در رفتار خوش هم تغییرانی رخ میده! مثل کلاس درس پنهان که امروزه خیلی در موردش بحث میشه! فراپیام هایی که در کلاس درس رد و بدل میشن گاهی از پیام ها و آموزش های مستقیم  موثرترند. پس به این نکته هم توجه داشته باشیم.

به همه اونایی که عزمشون رو جزم کردند تا خشم، بزرگترین مانع ارتباطی، رو از بین ببرند خدا قوت می گم!

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *