راز ارتباط موثر چیست؟

راز ارتباط موثر چیست؟

 

 

همه ما انسان ها ناگزیریم با دیگران ارتباط برقرار کنیم. به همین خاطر باید ابزار و شرایط لازم برای ایجاد ارتباط سالم و موثر رو بدونیم. مثلا اگه قراره خونه ای ساخته بشه باید زیر ساخت محکمی داشته باشه ، ظاهرش زیبا و جذاب باشه و دائما بهش رسیدگی بشه تا هم چنان سرپا بمونه و افت نکنه! ما هم می خواهیم خونه ارتباطمون رو بسازیم. شاید به نوعی همه ما معماران بناهای ارتباطاتمون هستیم و استحکام و زیبایی خونه ها مون رو خودمون تعیین می کنیم.

برای داشتن خونه ای مطلوب، اول از همه باید زیر ساخت  محکمی  پی ریزی کنیم. این زیرساخت مهم و محکم در ارتباطاتمون شناختی است که نسبت به خودمون و ویژگی های مثبت و منفی خودمون داریم.

 

خداوند در قرآن کریم می فرماید:

http://bekhanbeman.com
خودشناسی و خودسازی

ای کسانی که ایمان آورده اید، مراقب خودتان باشید، چون اگر در راه درست باشید گمراهی گمراهان به شما ضرری نمی رساند. به سوی خداست برگشت تان. پس از کارهایتان با خبرتان می کند.

 

از آیه ۱۰۵ سوره مائده میتونیم فرمول هدایت رو استخراج کنیم:

 

http://bekhanbeman.com

خوب! تا اینجا گفتیم که اولین قدم برای ساخت خونه ارتباطی مون، پی ریزی و زیربنای محکمیه که برای خونه در نظر می گیریم.این زیر ساخت مهم شناخت و خود سازی درونی است. اگر در قلب ما آثاری از بیماری های اخلاقی وجود داشته باشه، هرقدر هم ظاهرسازی کنیم و کلاس های کنترل خشم و ارتباط موثر بریم فایده ای نداره چون اون بیماری ریشه کن نشده! مثل سطل زباله ای که دائم با گل های خوشبو و زیبا تزئین بشه! …

شاید سوال شما این باشه که مگه من بیماری اخلاقی دارم؟

 

http://bekhanbeman.com
علائم بیماری

مثلا اگر تب و ضعف و بی اشتهایی و سردرد داشته باشیم احتمالا سرما خورده ایم و باید داروهایی رو مصرف کنیم که این علائم رو از بین می برند. اگر قصد ما خودسازی واقعی باشه اول از همه باید بیایم سراغ خودمون و ببینیم چه علائمی از بیماری در دلمون وجود داره؟

اگه آماده اید به سراغ جدول سنجش بریم و ۱۴ علائم بک بیماری خطرناک رو بررسی کنیم.

**********

جدول سنجش

غصه خوردن، گله مندی، رنج دائمی درونی، غرزدن

سستی کسالت، تنبلی، بی نشاطی

چهره عبوس، درهم، پریشان و معترض

گرفتگی درونی، فقر معنویت، نداشتن لطافت و رقت

درشتی، خشونت، زشتی در رفتار و کردار

بدزبانی، طعن و لعن، عیب جویی و عیب گویی

کم ظرفیتی، بی جنبه بودن، نداشتن سعه صدر

حرص خوردن، عصبی شدن، لجبازی کردن

بی قراری، اضطراب، دلشوره و نگرانی

قساوت قلب، بی رحمی، حسابگری

سدراه شدن، مانع خیر شدن، گیردادن

نداشتن اعتدال روحی و رفتاری، وسواس

خودآزاری هنگام برخورد با مشکلات

موجب رنجش خاطر و اذیت دیگران شدن

******

 

اگر هر دسته از علائم و آثار رو فقط سالی یکبار در خودتون مشاهده می کنید ۱ امتیاز به خودتون بدید. اگر ماهی یکبار اون ویژگی در شما بروز پیدا می کنه ۲ امتیاز و به همین ترتیب عددهای ۳ و ۴ برای مواقعیه که اون صفت فصلی یکبار و یا هفته ای یکبار ظاهر میشه. اما اگه فکر می کنید اون ویژگی، صفت غالب شماست باید عدد ۵ رو به خودتون اهدا کنید. حتما تا الان متوجه شده اید که در این جدول هر چه جمع امتیازات، کمتر باشد وضع دل ما بهتر است چون بروز این علائم  در ما کمتر بوده. اما بیشترین نمره ای که میشه گرفت عدد ۷۰ است. یعنی هنگامیکه کسی همه ویژگی ها را در خود به صورت صفت غالب داشته باشد.

پیشنهاد می کنم این جدول رو به صورت محرمانه و در خلوت بررسی کنید و در طول هفته یا هر ماه دوباره اون رو چک کنید و به تغییرات امتیازات خودتون توجه داشته باشید.

سوال مهم: این علائم ۱۴ گانه آثار کدام بیماری خطرناکه؟

شاید برای شما عجیب باشه که بدونید ریشه تمام این آثار بیرونی، بیماری غضب و عصبانیت است.

 

اون چیزی که به راحتی زیربنای خونه ارتباطی مون رو از بین می بره و خانه رو از بن سست می کنه! دل رو می کشه و کلید بدی های دیگر است.

بعد از آشنایی با جدول سنجش فکر می کنم نظرتون در مورد بداخلاقی و عصبانیت عوض شده باشه و بتونید به این سوال پاسخ بدید که :

http://bekhanbeman.com

الان که شما با جدول سنجش آشنا شده اید و می دونید که غضب، ۱۴ علامت و اثر داره، دیگه عصبانیت رو با خشونت و بداخلاقی یکی نمی دونید. درسته؟ چون عصبانیت و غضب ریشه درخت سیاهی است که ۱۴ میوه خراب و گندیده داره و یکی از اون میوه ها تندخویی و پرخاشگریه، یکی از اون میوه ها بد اخاقیه، و …

 

الان دیگه وقتشه  که راز بزرگ  ارتباط موثر رو بهتون بگم.

http://bekhanbeman.com

خیلی خوبه که برای مشکلات ارتباطی مون به دنبال مقصر نگردیم. دیگران رو متهم نکنیم و اول از همه سراغ خودمون بیابم. جدول سنجش شروع خوبیه که به خودآگاهی نسبت به مشکلات و نواقص درونی مون برسیم و به دنبال راه درمان بگردیم.

http://bekhanbeman.com

در مقاله بعد به چند راه حل اساسی و موثر اشاره خواهم کرد.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *