چگونه سرعت یادگیری خود را افزایش دهیم؟

چگونه سرعت یادگیری خود را افزایش دهیم؟

 

چطور می توانیم  یادگیری سریع تری داشته باشیم؟

 

یادگیری یک مهارت است و مثل هر مهارتی نیاز به تمرین و تکرار دارد.اما چطور می توانیم با تمرین، سرعت یادگیری خود را افزایش دهیم؟

یکی از تکنیک های لازم  و موثر در سرعت بخشی به یادگیری، تقسیم بندی است. فرض کنید می خواهید کیک بزرگی را میل کنید. آیا بهتر نیست آن را قاچ کنید؟!

سرعت یادگیریhttp://bekhanbeman.com
تقسیم بندی در یادگیری

وقتی قرار است چندین موضوع را یادبگیریم بهترین راه، تقسیم آن به مطالب کوچک تر است. هر بخش یک چانک نامیده می شود.

از لحاظ علم عصب شناسی، چانک ها بخش هایی از اطلاعات هستند که از طریق معنی یا کاربرد به هم متصل شده اند.

تقسیم بندی در سه مرحله انجام می گیرد:

مرحله اول: توجه متمرکز

نخست باید تمام توجه خود را بر روی اطلاعاتی که می خواهیم دسته بندی کنیم، متمرکز نماییم. در این مرحله، مغز ما از روش متمرکز برای درک جزئیات و ارتباط مطالب استفاده می کند تا بتواند بهتر به تقسیم بندی بپردازد. انگار قرار است لنز دوربین مغز را بر روی مطالب زوم کنیم تا جزئیات بزرگ تر دیده شود.

سرعت یادگیریhttp://bekhanbeman.com
تمرکز

مرحله دوم: درک ایده اصلی

پس از توجه متمرکز بر روی جزئیات، لازم است در مرحله بعد، وسعت دید لنز دوربین مغز را بیشتر کنیم و از بالا به مطالب نگاه کنیم. با این کار تصویری کلی از مطالب در مغز شکل می گیرد و ایده اصلی هر بخش را بهتر کشف می کنیم. در این مرحله باید بفهمیم دقیقا هر صفحه یا هر پاراگراف به چه نکنه ای اشاره می کند. باید مطالب حاشیه ای و توضیحات را کنار بزنیم و به اصل مطلب برسیم. مانند کندن زمین برای رسیدن به گنج!

در این مرحله، مغز از حالت توجه متمرکز به حالت تفکر پراکنده منتقل می شود تا بتواند آزادانه تر بیندیشد و هسته های اصلی مطالب را کشف کند.

سرعت یادگیریhttp://bekhanbeman.com
درک ایده اصلی

مرحله سوم: تمرین

پس از تمرکز و درک ایده اصلی لازم است مطالب فراگرفته شده تمرین شود.

هر تمرین یک مانور است و یادگیرنده را در شرایطی قرار می دهد که برای حل مسئله هایش از دانسته هایش استفاده کند. بدون تمرین، یادگیری ناقص است!

  یک بار دیگر سه مرحله تقسیم بندی را با هم مرور می کنیم.

۱٫توجه متمرکز

۲٫درک ایده اصلی

۳٫تمرین

اگر می خواهید مهارتی را یادبگیرید باید تمرین کنید و تمرین کنید. مثلا اگر بخواهید تایپیست حرفه ای شوید لازم است تمرین کنید و هرچه بیشتر تایپ کنید نتیجه بهتری می گیرید.

تمرین چگونه سرعت یادگیری را افزایش می دهد؟

همه ما می دانیم باید تمرین کنیم تا بهتر یادبگیریم اما چگونه؟ ایا تمرین می تواند در سرعت یادگیری موثر باشد؟

 به گزارش نوروسافاری به نقل از پژوهشگران دانشگاه جانز هاپکینز  فردی که می‌خواهد در کاری مهارت کسب کند، باید به جای تکرار یک تمرین واحد، تمرین‌های خود را با تغییراتی کوچک انجام دهد؛

این نکته کوچک و به ظاهر ساده می تواند تأثیرات شگفت انگیزی در سرعت یادگیری ما  داشته باشد. مثلا اگر قرار است پارک دوبل را در رانندگی یادبگیریم، بهتر است در هر بار تمرین خود تغییری کوچک در مکان، زمان، نوع ماشین و سرعت پارک کردن ایجاد کنیم. یا اگر می خواهیم ورزش نتیس را یادبگیریم، با راکت های مختلف تمرین کنیم.

سرعت یادگیریhttp://bekhanbeman.com
تمرین

با ایجاد تغییر در تمرینات، هربار اطلاعات قبلی ما به روز می شود و نکته ای جدید به آن اضافه می گردد و همین کار با عث افزایش سرعت یادگیری می گردد.

اگر هر بار دقیقا همان تمرین پیشین با همان روش تکرار شود لایه‌ی جدیدی به آموخته‌های قبلی اضافه نخواهد شد و پیشرفت یادگیری کند خواهد شد.

 تغییرات کوچک در تمرین و افزودن بخش‌های جدید به آنچه مغز پیش از این آموخته است به یادگیری بهتر و سریع‌تر کمک می‌کند.

نکته مهم :

پژوهشگران تاکید دارند که تغییرات ایجاد شده باید جزئی باشند. اگر تمرین جدید تفاوت زیادی با تمرین های گذشته داشته باشد، بازدهی یادگیری را کاهش خواهد داد.

پس سعی کنید برای افزایش سرعت یادگیری در هر تمرین، تغییر کوچکی ایجاد کنید و تاثیر فوق العاده آن را در سرعت یادگیری خود مشاهده کنید و زمان خود را بهتر مدیریت کنید

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *