فرمول انگیزه یادگیری چیست؟

فرمول انگیزه یادگیری چیست؟

تا به حال این سوال رو از خودتون پرسیدید که چرا باید این کتاب رو بخونم؟ چرا باید این مطلب رو یادبگیرم؟ این کلاس رو شرکت کنم یا نکنم؟ و  واقعا نتونید به سوالتون پاسخ بدید؟

این سوال در دوران مدرسه یا دانشگاه خیلی به سراغمون می آد! چون واقعا انگیزه یادگیری بعضی درسها و مطالب رو نداریم و فایده اون رو در زندگی مون حس نمی کنیم.

روشی وجود دارد که می توانیم به وسیله آن انگیزه یادگیری خود را اندازه بگیریم و بفهمیم که آیا انگیزه کافی برای اقدام به یادگیری آن مطلب رو داریم یا نه؟

فرمول زیر رو در نظر بگیرید: می تونید اونو فرمول «چهار الف» هم بنامید.

آمادگی + ارزش + احتمال + اثربخشی = انگیزه

این فرمول، از بررسی چهار عنصر در انگیزه تشکیل می شه.

۱٫آمادگی: در هر تردیدی در باره یادگیری، اول باید از خودمون بپرسیم آیا آماده یادگیری هستم؟ ازنظر فکری و ذهنی تمرکز لازم رو دارم؟ آیا محیط اطرافم شرایط مناسب یادگیری رو داره؟ یعنی در این مرحله باید هم محیط درونی و ذهنی خودمون رو بسنجیم و هم محیط بیرونی رو. طبیعتا هیچ کسی در حالت خستگی، گرسنگی، اجبار، استرس، عصبانیت، هیجان زدگی و … آمادگی یادگیری ندارد و یادگیری در این حالات، نتیجه بخش نخواهد بود.

 ۲٫ارزش: در مرحله بعد باید بسنجیم موضوع یادگری تا چه حد با ارزش های ما هماهنگه. ارزش های فرهنگی، دینی، اجتماعی، مالی و … . هرچه یادگیری با ارزش ها سازگاری بیشتری داشته باشه برای ما ارزشمند تره و انگیزه ما برای اقدام و پیگیری بیشتر خواهد بود.

۳٫احتمال: در مرحله سوم باید احتمال موفقیت آمیز بودن یادگیری رو در خودمن بررسی کنیم. این احتمال، به مواردی بستگی داره ازجمله: تجربه های گذشته ما، توانایی احتمالی ما برای غلبه بر موانع یادگیری، سبک یادگیری ما و اینکه چقدر می توانیم با این یادگیری اثربخش باشیم.

۴٫اثربخشی: در این مرحله باید بسنجیم این یادگیری چقدر می تونه در زندگی ما موثر باشه؟ چه فرصت هایی برامون ایجاد می کنه ؟ چقدر باعث تغییرات درونی و بیرونی ما میشه؟ و چقدر حس رضایت در ما پدید میاد؟

با بررسی این چهار عنصر می تونیم به این سوال پاسخ بدیم که « فایده یادگیری چیست؟»

اما چگونه؟

برای هر عنصر عددی مانند ۱۰، در نظر گرفته میشه و مجموع نمرات باید نسبت به  عدد ۴۰، ارزیابی بشن. هرچقدر عدد نهایی به ۴۰ نزدیک تر باشه انگیزه یادگیری بیشتر خواهد بود.

در واقعیت معمولا این حساب و کتاب ها انجام نمی شه اما اگر بخواهیم یادگیرنده ای توانمند باشیم، این فرمول برایمان مفید خواهد بود. دست کم به ما کمک می کنه که بفهمیم چرا ترغیب شده ایم یا چرا ترغیب نشده ایم؟ هم چنین به ما کمک می کنه تا ارتباط یادگیری رو بامرحله خاصی از زندگی مون کشف کنیم و بعد قاطعانه تصمیم بگیریم.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *