مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان چیست؟

 

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان چیست؟ مدیریت زمان بهترین ابزار کنترل و اداره زمان است. مدیریت زمان روش هایی را به ما پیشنهاد می کند تا بدون انحراف از مسیر اصلی در کمترین زمان و کمترین انرژی به هدف خود برسیم و درگیر و سرگردان مشغله کارها نشویم.

حتما شما هم تجربه کمبود وقت را داشته اید و آرزو کردید که ای کاش می شد حرکت زمان را کندتر کرد یا اصلا زمان را متوقف کرد. اما باید بدانیم به جای این خیال پردازی ها و سردرگمی ها به دنبال راه چاره باشیم. راهی که در دنیای واقعی به ما کمک کند و زمان را برایمان معنی دار سازد. شاید لازم باشد دوباره به زمان توجه کنیم.

مدیریت زمان بهترین راهکار غلبه بر گذر بی رحمانه زمان است. شاید از این جمله کمی تعجب کنید اما باید قبول کنیم که همه ما تحت سیطره و ابهت زمان هستیم و هیچ راه فراری نداریم. زمان چون رودخانه ای خروشان، به سرعت در حال حرکت است و حرکت زمان هم شوخی بردار نیست.

یعنی هیچ راهی برای غلبه بر زمان وجود ندارد؟

اینقدر هم نا امید نباشید. ما می توانیم با سلاح  به جنگ گذر زمان برویم و راهی برای نجات لحظات و فرصت های گذران عمر بیابیم.

مدیریت زمان مهارتی است که به ما کمک می کند زمان خود را به بهترین شکل اداره کنیم. خودمان مدیر خود باشیم و بیشترین استفاده را از بزرگترین سرمایه زندگی خود ببریم.

چرا مدیریت زمان؟

مدیریت زمان چه نتایجی به دنبال خواهد داشت؟

۱٫آرامش

اولین و مهم ترین نتیجه زیبای مدیریت زمان، ایجاد آرامش فکری است. چه چیز از این بهتر که همه چیز سرجای خود باشد و ما از این نظم به آرامش برسیم.

حتما تجربه یک روز شلوغ و پرمشغله را داشته اید. روزی که کارهای بسیاری را باید انجام دهیم و انتظارات بسیاری را برطرف سازیم. در این شرایط فایل های بسیاری در مغزمان  باز شده و دائم در حال علامت دادن است که توجه ما را به خود جلب کند. به همین دلیل در حین انجام کاری، لیست کارهای نیمه تمام دیگر، در ذهن رژه می روند و مانع تمرکز ما می شوند. در این شرایط معمولا کیفیت انجام کارها هم پایین می آید و درصد خطا و اشتباهات بالا می رود. خیلی از اوقات هم کارهایی را فراموش می کنیم که انجام دهیم و …

مدیریت زمان ایجاد آرامشhttp://bekhanbeman.com

بیایید چشمان خود را ببندیم و شرایط دیگری را تصور کنیم. روزی را که به قسمت های مختلفی تقسیم شده است. مانند کیک خوشمزه ای که اگر بخواهیم به راحتی نوش جان کنیم باید آن را قاچ بزنیم. در هر بخش روز قرار است تنها یک کار مشخص انجام شود. بله فقط و فقط یک کار! چقدر آرامش بخش می شود وقتی که هر کاری را در قسمت مخصوص به خودش انجام می دهیم و به راحتی فایل آن را در ذهن می بندیم. پس از آن نوبت باز کردن  فایل دیگر می رسد که در زمان خودش به پایان می رسانیم و بعد فایلی دیگر… .

۳٫ذخیره ساری انرژی

آیا در این تقسیم بندی زمان و نوبت گذاری کارها، باز هم جایی برای شلوغی و خستگی و می ماند؟ این فایده دوم مدیریت زمان است. مدیریت زمان به ما کمک می کند از اتلاف انرژی خود و اطرافیان جلوگیری کنیم و دچار خستگی و دلزدگی نشویم.

۳٫تسلط بر کارها

فایده و نتیجه دیگر مدیریت زمان، قدرتی است که در ما ایجاد می کند و ما را قادر می سازد تا تسلط امور را در دست بگیریم و هیچ کاری را فراموش نکنیم. با هرج و مرج و بی نظمی مبارزه کنیم و واقعا مدیر کارآمدی شویم.

مدیریت زمان تسلط بر کارهاhttp://bekhanbeman.com

چطور باید زمان را مدیریت کرد؟

بعضی فکر می کنند مدیریت زمان معجونی است که اگر آن را بخورند زمان وسیعی خواهن یافت و به همه کارهای خود می رسند. بعضی ها هم از دیگران می خواهند زمانشان را کنترل از راه دور کنند!

می خواهم راز بزرگی را برایتان فاش کنم. هیچ نسخه واحدی برای مدیریت زمان وجود ندارد!

اما اصول و روش های آزموده شده ای  وجود دارد که هر شخصی با توجه به شرایط، وظایف و نیازهایش می تواند از آن اصول بهره مند شود و زمان خود را اداره کند.

عصاره بحث مدیریت زمان، تقسیم بندی است. تقسیم زمان بر اساس اولویت ها برای رسیدن به هدف.

گام اول: شناخت هدف

شاید «شناخت هدف» برای برخی کلیشه ای و تکراری به نظر برسد. باز هم حرف های تکراری؟ این را که خودمان می دانستیم!

درست است که می دانستید. اما چند درصد از مردم از دانسته هایشان استفاده می کنند؟ چند درصد انسان ها بر طبق دانسته هایشان زندگی خود را پیش می برند؟ آیا همه توانسته اند به موفقیت برسند؟ آیا همه پزشکانی که مضرات سیگار را می دانند سیگار نمی کشند؟ آیا همه مشاورانی که راه های کنترل خشم را به مراجعین یاد می دهند عصبانی و پرخاشگر نیستند؟ آیا همه پلیس هایی که زیر و بم قوانین را می دانند قانون شکنی نمی کنند؟  با کمی توجه به اطراف خود می توان راز این همه مشکلات را دریافت؛  دانستن و عمل نکردن!

پس بهتر است دوباره دانسته هایمان را مرور کنیم و با دید جدیدی به آن بنگریم.

اگر انسان در حرکت زندگی اش نقطه ای را برای رسیدن  در نظر نگیرد، فقط در مسیر حرکت می کند اما  نمی داند به کجا می رود. آینده مبهمی پیش رو دارد و کوچکترین مانعی اورا متزلزل و شکننده می سازد.  مانند برگی که از درختی بر رودخانه ای می افتد و جریان آب، مسیرش را تعیین می کند.

اما اگر بدانیم به کجا می خواهیم برویم، پاسخ به این سوال که چگونه باید به آنجا برسیم، آسان تر می شود. داشتن هدف مانند قطب نمایی است که در هر شرایطی ما را به مسیر درست هدایت می کند. فقط کافی است دائما اهداف خود را مرور کنیم .

پس برای هر حرکتی، باید هدفی مشخص کرد تا بتوان راه های رسیدن به آن را پیدا کرد. در مدیریت زمان هم گام اول این است که بدنیم چه می خواهیم و برای رسیدن به ان برنامه ریزی کنیم.

هدف در مدیریت زمانhttp://bekhanbeman.com

گام دوم: اولویت بندی

در اولویت بندی کارها باید شرایط خود را بسنجیم و متناسب با نیاز ها و شرایط خود کارها را به ترتیب اهمیت و فرصتی که برای انجامشان داریم دسته بندی کنیم.

بهتر است در هر روز یک کار مهم، سه کار متوسط و پنج کار کوچک انجام دهیم. اما این ترتیب، یک پیشنهاد است و می تواند با توجه به شرایط شما تغییر کند.

نکته مهم:

آنچه در اولویت بندی، موجب تمایز انسان ها می شود و معمولا انسان های موفق به آن توجه ویژه ای دارند،اولویت دادن به کارهایی است که اهمیت دارند اما فوریت ندارند. مثلا بها دادن به یادگیری خود و آموزش مهارت های یادگیری و ارتباطی نمونه ای از این کارها است. در اولویت قرار دادن این دسته از کارها نشانه تیز حسی و ذکاوت است و در گذر زمان تفاوت های بسیاری میان افراد ایجاد می کند.

اولویت بندی در مدیریت زمانhttp://bekhanbeman.com

گام سوم: برنامه ریزی

خیلی از ما برنامه ریزی و تقسیم کار را در زندگی خود تجربه کرده ایم. اما دقت کنیم که برنامه ما …

برنامه ای باشد که در آن  اتفاقات ناگهانی و دور از انتظار هم در نظر گرفته و برای ان هم زمانی  پیش بینی می شود.

برنامه ای باشد که منعطف است و با وجود ایجاد حس تعهد و پای بندی به آن، در شرایط لازم قابل تغییر و یا جابه جایی است. چون مدیریت زبان، هدف نیست بلکه وسیله ای است که راه را برای رسیدن به اهداف هموار می کند و آرامش و تمرکز را به همراه دارد. پس باید تا حدی که تأمین کننده اهداف باشد انعطاف داشته باشد.

نکته مهم: در برنامه ریزی نباید برای همه ساعات، کاری را در نظر گرفت.لازم است بعضی از ساعات و یا روزهایی از هفته را آزاد و بی برنامه بگذاریم. قرار نیست ما با مدیریت زمان به رباتی بی روح تبدیل شویم که بدون برنامه ریزی کار نمی کند و قدم بر نمی دارد. هدف ما آرامش و لذت از زندگی است و این هدف نیاز به انعطاف پذیری دارد

گام چهارم: ارزیابی خود

در مدیریت زمان باید دائما مراقب خود، انگیزه ها و هدفهایمان باشیم و در روند پیروی از برنامه هایمان خود را ارزیابی کنیم. ارزیابی دائمی خود به این معنا است که اشتباهات و انحرافات خود را دریابیم و آگاهانه پیش برویم تا جلوی تکرار اشتباهات را بگیریم، نقاط قوت و ضعف خود را دریابیم، تلف کننده های زمانمان را بشناسیم، به توانمندی خود در زمان بندی و اولویت گذاری کارها آگاه شویم و دائما از شکست ها و اشتباهات خود درس بگیریم. ارزیابی خود به انسان نیروی فوق العاده ای می دهد تا بدون آمادگی هم از پس انجام کارها برآید.

مدیریت زمان در بحث یادگیری بسیار لازم و ضروری است. هرچه بیشتر زمان خود را اراده کنیم، یادگیری مانا تری خواهیم داشت. چراکه با برنامه ریزی مناسب و تمرکز در یادگیری می توانیم عمق دانسته را بیشار کنیم و در فواصل مناسبی مرور و تمرین داشته باشیم.

خوب حالا نوبت شما است. همین الان برگه ای بردارید و هدف کوتاه مدتی برای خود مشخص کنید. پس از تهیه لیستی از مهم ترین کارها، بر طبق اولویت، برنامه ریزی کنید و زمان مناسبی را به آن اختصاص دهید. در طول اجرای برنامه دائما خود را ارزیابی کنید. احساس کنید در یک مأموریت مهمی هستید و باید پروژه هایی را در زمان مشخصی تحویل دهید. اگر زمان را برای خود محدود کنید و مهلبی برای انجام هر کاری مشخص نمایید انگیزه و انرژی بیشتری برای اتمام آن خواهید داشت

دست به کار شوید. امروز همان فردایی است که دیروز منتظرش بودید.

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *