یادگیری چیست؟

یادگیری چیست؟

چند وقت پیش با مهارت « واس» آشنا شدم. حتما می پرسید این چه مهارتیه؟

مهارت واس، یکی از مهارت های کاربردیه  که در هنگام ناراحتی از طرف مقابل، برای بیان احساسات و حل تعارض می توان از آن استفاده کرد. این کلمه مخفف سه کار خیلی مهمه!

یک مثال خیلی ساده:

فرض کنید من از همسرم ناراحتم که صدای تلویزیون رو بی اندازه زیاد کرده و من نمی تونم در هنگام مطالعه تمرکز لازم رو داشته باشم. در این شرایط می خوام این مطلب رو به همسرم منتقل کنم و ازش بخوام که صدا رو کم کنه!

 

مرحله ۱: « و » واقعیت؛ در این مثال من در اولین قدم باید واقعیت رو برای همسرم بازگو کنم و بگم صدای تلویزیون خیلی زیاده و من نمی تونم تمرکز داشته باشم.

شاید بپرسید این که واضحه! چرا باید واقعیت بیان شه؟

اما باید بگم بیان واقعیت یکی از کلیدهای مهمیه که از سوء تفاهم و برداشت های نابجا جلوگیری می کنه. چون خیلی اوقات ما دچار خطای شفافیت هستیم. مطلب برای خود ما شفاف و واضحه ولی طرف مقابل کاملا از اون بی خبره! پس لازمه اطلاعاتمون رو در باره مسئله مورد تعارض، به یک سطح مشترک برسونیم و واقعیت رو بیان کنیم. در این مثال، اصلا همسر من نمی دونه که صدا زیاد و آزار دهنده است و طبیعیه که خودش رو  کاملا در شرایط خوب و مساعدی بدونه پس تلاشی هم برای رفع اون نکنه!

مرحله ۲: احساسات؛ پس از اینکه واقعیت بیان شد لازمه احساس خودمون رو نسبت به اون واقعیت بیان کنیم و بگیم که آیا خوشحال و راضی هستیم یا ناراحت و معترض؟

در مثال بالا من باید به همسرم بگم که صدای بلند تلویزیون منو اذیت می کنه و مانع مطالعه من میشه و احساس نارضایتی خودم رو بیان کنم.

مرحله ۳: سوال؛ در مرحله آخر لازمه درخواست خودم رو با سوال بیان کنم. به این شکل که میتونم ازت بخوام کمی صدای تلویزیون رو کم کنی؟ درخواست، بدون بیان واقعیت و احساس، حالت تحمیلی پیدا می کنه و باعث میشه طرف مقابل نسبت به انجام اون موضع گیری کنه و کشمکش های بعدی رو به دنبال بیاره!

خوب! حالا همه شما هم مثل من ازاین مهارت باخبر شدید. آیا در این مرحله یادگیری صورت گرفته؟

با تعریفی که دکتر میشل الن از یادگیری ارائه کرده می توان گفت خیر! یادگیری یعنی

انجام کار درست در زمان درست

 هنگامی که با اون مطلب زندگی کنیم و بتونیم در زمان لازم از آگاهی هامون استفاده کنیم و اون ها رو درست به کار ببریم، یادگرفته ایم. مثلا اگه در تعارضی که برامون پیش اومد، تونستیم از مهارت «واس» استفاده کنیم و روش های اشتباه قبلی مون رو تکرار نکنیم و تغییر اساسی در رفتار و برخورد ما در تعارضات به وجود بیاد، می تونیم خوشحال باشیم که مهارت جدیدی رو یادگرفته ایم.

 

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. هدی طهرانی
    ۸:۰۱ ۱۳۹۷/۰۷/۱۶

    سلام عالی بود